nzv
04 خرداد 1402 - 12:33

شنوایی پنجاه و هشتمین کودک ناشنوا در سیستان و بلوچستان با کاشت حلزون

پنجاه و هشتمین عمل کاشت حلزون شنوایی در بیمارستان فوق تخصصی الزهرا(س) زاهدان انجام و یک کودک ناشنوای دیگر از نعمت شنوایی برخوردار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، پنجاه و هشتمین عمل کاشت حلزون شنوایی در بیمارستان فوق تخصصی الزهرا(س) زاهدان انجام و یک کودک ناشنوای دیگر از نعمت شنوایی برخوردار شد.

 رئیس بیمارستان فوق تخصصی الزهرا(س) زاهدان در این باره در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: پنجاه و هشتمین عمل کاشت حلزون شنوایی در استان سیستان و بلوچستان روی یک کودک پنج ساله انجام شد و از این پس جلسات تربیت شنیداری و گفتار درمانی این کودک به مدت یکسال به صورت کاملاً رایگان در این بیمارستان برگزار خواهد شد.

علیرضا مالکی ادامه داد: کودک پس از کاشت حلزون به تدریج با آواها و صداها آشنا شده و سخن گفتن را می‌آموزد. از سال 1398 تا کنون که این بخش راه‌اندازی شده بیش از 800 کودک و بزرگسال کم شنوا و ناشنوا غربالگری شده و برای 400 بیمار پرونده تکیل شده و پرونده این افراد پس از انجام ارزیابی‌های مختلف و بررسی امکان بهبود شنوایی از طریق تمرینات گفتار درمانی و تربیت شنوایی، در کمیسیون کاشت حلزون بررسی می‌شود.

وی گفت: از آنجا که هزینه تامین این پروتز بالاست بخش زیادی از هزینه توسط هیئت امنای ارزی و مبلغ باقیمانده توسط خانواده بیمار پرداخت می‌شود و به همین دلیل پروسه تامین پروتز مقداری به طول می‌انجامد.

مالکی با بیان اینکه برای 9 بیمار دیگر نیز پروتز شنوایی تامین شده که به زودی تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند تصریح کرد: هم‌اکنون تعدادی پرونده نیز به تایید کمیسیون زاهدان رسیده و در انتظار دریافت پروتز کاشت حلزون هستند.

وی در خصوص شرایط افرادی که کاندید دریافت کاشت حلزون می‌شوند گفت: کودکانی که کم‌شنوایی حسی-عصبی شدید تا عمیق  دوطرفه دارند، در زمان کاشت سن بسیار کمی دارند مثلا چند ماهه تا حداکثر چهار سال، بزرگسالانی که دارای کم شنوایی حسی-عصبی عمیق هستند، افرادی که از ابزارهای کمک شنوایی نظیر سمعک بهره نمی‌برند، کودکانی که حداقل سه ماه کلاس توانبخشی شرکت کرده و نتیجه مطلوبی را کسب نکرده باشند و افرادی که به برنامه‌های آموزشی و توانبخشی دسترسی دارند می‌توانند از این امکان بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1237618