nzv
04 خرداد 1402 - 19:44

کاهش اطاله دادرسی و جمعیت کیفری ویژگی خاص سند تحول قضایی است

محمودآباد- سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به اقدامات این قوه در راستای سند تحول قضایی گفت:رفع اطاله دادرسی و کاهش جمعیت کیفری به عنوان ویژگی‌های خاص سند تحول قضائی است.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود ستایشی عصر پنجشنبه در همایش سراسری نقش معاضدت در تحقق سند تحول قضائی در شهرستان محمودآباد برگزار شد، با تبریک فرا رسیدن دهه ارزشمند کرامت، اظهار کرد: اقدامات مؤثر و خدمات بسیار ارزشمندی در راستای تحقق فرازها و مؤلفه‌های مؤثر در سند تحول در مجموعه مرکز وکلای قوه قضائیه صورت گرفته است.

ستایشی همچنین با گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر و همچنین روز دزفول قهرمان، آزادسازی خرمشهر را نماد اتکای یک ملت با اراده و با ایمان به خداوند متعال برشمرد و افزود: ملت بزرگ ایران با مقاومت و ایثار بی بدیل خود مچ ابرقدرت‌های عالم را برای جداسازی خرمشهر عزیز از خاک ایران به زمین خواباند و دشمن را در نیل به اهداف شوم خود ناکام ساخت.

این مقام عالی قضائی خاطرنشان کرد: امروز نیز می‌توان با برنامه ریزی، اتحادِ کلمه، هماهنگی، همدلی، هم افزایی و دوری از حواشی، گردنه‌های سخت و پیچیده را به سلامت پیمود که توجه به این موارد مهم می‌تواند در گردنه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مورد الگو گیری و بهره برداری قرار گیرد.

ستایشی ادامه داد: امروز نیز که دشمن به شکل تمام قد به دشمنی با ملت ایران پرداخته می‌توان با تمسک به ارزش‌های بی بدیلی مانند آزادسازی خرمشهر از گردنه‌های سختی مانند گردنه‌های اقتصادی عبور کرد و این مهم در کمک و مساعدت به ستمدیدگان و مظلومین و مضاعدت تجلی می‌یابد.

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به این مطلب که حل و فصل دعاوی و صلح و سازش به سادگی رخ نمی‌دهد، ادامه داد: تحقق این مهم نیازمند وجود افرادی است که اصحاب دعوا را به هم نزدیک نموده و شرایط موجود را تبیین کنند.

ستایشی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات اصلاحی مرکز وکلا در سازمان زندان‌ها در راستای بحث معاضدت، افزود: در سال ۱۴۰۱ در مسیر تحقق سند تحول اقدامات مؤثری از جمله کمک‌های بلاعوض برای آزادسازی زندانیان انجام شده که از آن جمله می‌توان به پرداخت حق الوکاله برای یکهزار و ۸۴۵ نفر از افراد بی بضاعت اشاره کرد؛ همچنین در سال گذشته ۴۳ هزار پرونده مددجو نیز توسط مددکاران مورد پیگیری قرار گرفت و سه هزار و ۲۰۰ نفر از خانواده‌های مددجویان جهت مشاوره حقوقی و مساعدت به مرکز وکلای قوه قضائیه معرفی شدند.

وی همچنین با اشاره به فرازهای سند تحول و تعالی قوه قضائیه، افزود: تحقق این مهم مورد تاکید ویژه ریاست قوه قضائیه بوده و به جد تحت نظارت معاونت راهبردی و مرکز سند تحول در حال پیگیری است.

پیگیری سند تحول قضائی مطالبه مهم مقام معظم رهبری است

ستایشی تاکید کرد: پیگیری جدی سند تحول قضائی، مطالبه مهم مقام معظم رهبری است؛ در سال ۱۴۰۲ باید برای سند تحول گزارش نهایی داشته باشیم و عملکرد آن در خور شأن قوه و قابل دفاع باشد.

سخنگوی دستگاه قضا با بیان اینکه اقدامات قوه قضائیه در راستای سند تحول قضائی باید برای مردم ملموس باشد، افزود: معاضدت قضائی، تأثیر بسزا و تعیین کننده‌ای در تحقق مأموریت‌ها و اهداف سند تحول قضائی دارد که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

ستایشی، معاضدت را ساز و کاری در راستای تعیین وکیل در محاکم برای دفاع از افراد مستضعف عنوان و خاطرنشان کرد: مراجع قضائی و مرکز وکلای قوه قضائیه باید در این راستا همیاری و همکاری لازم را با یکدیگر داشته باشند.

وی ارائه مشاوره حقوقی رایگان در واحدهای ارشاد و معاضدت قضائی و ایجاد ساز و کارهای لازم برای تعیین وکیل و دفاع از افراد بی بضاعت را از جمله مصادیق امر معاضدت برشمرد و گفت: واحدهای ارشاد و معاضدت باید هماهنگ، همدل و هم افزا باشند تا اهداف اصلی معاضدت به نحو احسن محقق شود.

وی ادامه داد: صدور بیانیه گام دوم انقلاب و مطالبه صریح مقام معظم رهبری مبنی بر تحول قضائی به عنوان آورده دوره جدید و نیز انتظارات روزافزون مردم، موقعیتی ویژه و تاریخی محسوب می‌شود.

ستایشی با بیان اینکه موانع موجود ایجاد کننده اطاله دادرسی در محاکم باید برطرف شود، ادامه داد: رفع اطاله دادرسی و کاهش جمعیت کیفری به عنوان ویژگی‌های خاص سند تحول قضائی تجلی دارد.

وی خاطرنشان کرد: افراد مسئول در واحدهای ارشاد و معاضدت قضائی باید منضبط، توانمند، با انگیزه و متعهد باشند، ضمن اینکه موارد مورد نظر سند تحول در کلیه واحدهای قضائی سراسر کشور به بهترین شکل اجرایی شده و ملت بزرگ ما این ارزش را لمس کنند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1238273